Ezt az elnöki hivatal sajtószolgálata szerint Porosenko Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonbeszélgetésében fejtette ki.
Mindkét vezető elítélte a tűzszünet megsértését a Donyeck megyei Debalceve városánál. "Ez cinikus támadás a minszki megállapodással szemben" - jelentette ki az ukrán elnök, Oroszországot és a kelet-ukrajnai szakadárokat pedig "hitszegőknek" nevezte.
"A világnak ma meg kell állítania az agresszort. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaihoz fordulok azzal a felhívással, hogy ne engedjék a világszervezett alapelveinek és normáinak további megsértését, és egy totális háború kirobbantását Európa közepén" - fogalmazott Porosenko elnök.
Kedden a szakadár csapatok benyomultak Debalceve városába, amely félúton fekszik a két szakadár köztársaság székhelye, Donyeck és Luhanszk között, egy az ukrán erők által védett beékelődésben. A település, amelyet már hetek óta folyamatos tüzérségi támadásokkal sújtottak, Ukrajna egyik legfontosabb vasúti csomópontja. Amellett, hogy Donyeck és Luhanszk vasúti és közúti összeköttetése is itt halad át, Debalcevébe futnak be a vasútvonalak észak felől a Moszkva-Harkiv irányból, dél-délkelet felől a még ukrán kézen lévő Mariupolból, valamint az oroszországi Rosztov-na-Donuból.
A tűzszünetről múlt csütörtökön született megállapodás Minszkben a Kijev, Moszkva és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselőiből álló úgynevezett kontaktcsoport és a szakadárok vezetői között. A dokumentumot a "normandiai négyek", azaz a német kancellár, valamint a francia, az ukrán és az orosz elnök dolgozták ki a fehérorosz fővárosban párhuzamosan tartott maratoni tárgyalásaikon.
A valójában a múlt szeptemberi minszki megállapodások végrehajtását előirányzó 13 pontos intézkedéscsomag első pontja átfogó tűzszünetet írt elő Ukrajna Donyeck és Luhanszk megyéinek egyes körzeteiben február 15-én, vasárnap nulla órától. A dokumentum második pontjában pedig arról rendelkezett, hogy mindkét fél vonja vissza nehézfegyvereit, hogy létrehozzon egy legalább 50 kilométer széles biztonsági övezetet. A donyecki szakadár vezetők azonban a megállapodás aláírása után arra az álláspontra helyezkedtek, hogy szerintük a tűzszünet nem vonatkozik Debalcevére és környékére, mert az az ő területükhöz tartozik.